| Sheath Material | LSZH |
|---|---|
| Messenger Material | Steel Wire/FRP |
| Jacket Color | Black, White |
| Optical Fiber | G.657A |
| Diameter | 2.0mm*3.0mm |
| Outer Sheath Material | PE |
|---|---|
| Outer Sheath Color | Black |
| Loose Tube Material | PBT Or Jelly |
| Single Armour Material | Corrugated Aluminium Tape |
| Operating Temperature | -40 Degree ~ +60 Degree |
| Application | Duct,aerial,Telecom/network |
|---|---|
| Outer Sheath Material | MDPE / HDPE |
| Outer Sheath Color | Black |
| Loose Tube Material | PBT Or Jelly |
| Single Armour Material | Corrugated Aluminium Tape |
| Type | Single Mode |
|---|---|
| Optical Fiber Type | G.652D G.657A |
| Sheath Material | LSZH |
| Messenger Material | Steel Wire |
| Outer Diameter Of Cable | 2.0mm*5.0mm |
| Application | FTTH,FTTH FTTB FTTX Network,telecommunication,Telecom |
|---|---|
| Fiber | G652D, G657A1, G657A2 |
| Fiber Count | 1-4 Fibers |
| Strength Member | Steel Wire |
| Outer Jacket | LSZH |
| Product Name | FRP Strength Member FTTH Drop Cable |
|---|---|
| Color Of Loose Tube | Blue, Orange, Green, Brown |
| Strength Member | Steel Or FRP |
| Jacket Color | Black, White |
| Installation Style | Indoor & Outdoor Self-Support Drop Cable |
| Brand Name Of Fiber | Corning ,Yofc,Draka, Fujikura...as Requirement |
|---|---|
| Color Of Loose Tube | Blue, Orange, Green, Brown |
| Strength Member | Steel Or FRP |
| Jacket Color | Black, White |
| Installation Style | Indoor & Outdoor Self-Support Drop Cable |
| Model NO. | FTTH |
|---|---|
| Material Color | Black |
| Outer Sheath | LSZH |
| Brand Of Fiber | Corning ,Yofc,Draka, Fujikura...as Your Requiremen |
| Installation Style | Aerial |
| Application | Telecommunication, Telecom, Network |
|---|---|
| Fiber Type | G657A1 Or A2, G652D |
| Fiber Count | 2 Core |
| Jacket | PE Or LSZH Outer Sheath |
| Installation | Self- Supporting Aerial |
| Application | Telecommunication, Aerial, Duct, Telecom, Network |
|---|---|
| Fiber | G652D, G657A1, G657A2 |
| Fiber Count | 2-288 Fibers |
| Central Strength Member | FRP Or Steel Wire |
| Armor | Corrugated Steel Tape |