| Cable Type | Central Tube |
|---|---|
| Type | Insulated,Bare |
| Usage Scenario | FTTH FTTB FTTX Network |
| Strength Member | Steel Wire |
| Number Of Conductors | ≥ 10, Customized |
| Fiber Count | 12-72 Fibers |
|---|---|
| Fiber | G652D, G657A1, G657A2 |
| Cable Diameter | 9-18.2mm |
| Bending Radius | 25 Times Cable Diameter |
| Package | Iron-wooden Reel |
| Brand Name Of Fiber | Corning ,Yofc,Draka, Fujikura...as Requirement |
|---|---|
| Color Of Loose Tube | Blue, Orange, Green, Brown |
| Strength Member | Steel Or FRP |
| Jacket Color | Black, White |
| Installation Style | Indoor & Outdoor Self-Support Drop Cable |
| Application | Telecommunication, Aerial, Duct |
|---|---|
| Fiber | G652D, G657A1, G657A2 |
| Fiber Count | 24 Fibers |
| Cable Diameter | 10.2mm |
| Strength Member | Steel Wire |
| Fiber | G652D, G657A1, G657A2 |
|---|---|
| Fiber Count | 12-72 Fibers |
| Cable Diameter | 9-18.2mm |
| Bending Radius | 25 Times Cable Diameter |
| Application | Telecommunication, Aerial, Telecom, Network |
| Fiber Core | 12 Core |
|---|---|
| Fiber Core | 2-288 Core Loose Tube Optic Fiber Cable |
| Loose Tube | PBT With Jelly |
| Armor | Corrugated Aluminium Tape |
| Water Blocking Material | Water Blocking Tape Or Filling Compound |
| Application | Telecommunication, Aerial, Duct, Telecom, Network |
|---|---|
| Fiber | G652D, G657A1, G657A2 |
| Fiber Count | 8-144 Fibers |
| Strength Member | FRP,Kevlar Aramid Yarn |
| Central Strength Member | FRP |
| Application | Telecommunication, Aerial, Duct, Telecom, Network |
|---|---|
| Fiber | G652D, G657A1, G657A2 |
| Fiber Count | 36 Fibers |
| Strength Member | FRP,Kevlar Aramid Yarn |
| Central Strength Member | FRP |
| Application | Telecommunication, Aerial, Telecom, Network |
|---|---|
| Fiber | G652D, G657A1, G657A2 |
| Fiber Count | 14 Fibers |
| Cable Diameter | 9.5mm |
| Strength Member | Steel Wire |
| Product Name | Central Loose Tube Fiber Optic Cable |
|---|---|
| Installation | Aerial & Duct |
| Cable Structure | Unitube Non-amoured |
| Certification | ISO9001/CE/RoHS |
| Oem | Available |