| Product Name | Figure 8 Self-support Fiber Cable |
|---|---|
| Messenger | Steel Wire |
| Messenger Diameter | 5.0mm |
| Outersheath Material | PE |
| Standard | YD/T 1155-2011 |
| Max Allowable Working Tension | 50KN |
|---|---|
| Cable Type | Stranded Loose Tube Cable |
| Fiber Type | Single Mode |
| Fiber Options | Itu G652D, G657A, Om1, Om2, Om3, Om4 |
| Application | Power Telecommunication |
| Applocation | Outdoor Or Indoor |
|---|---|
| Outer Jacket | LSZH |
| Shape Or Structure | Can Be Produced As Per Buyer's Request |
| Fiber Brand | TW-SCIE |
| Jacke | PVC Or LSZH |
| Application | Telecommunication, Aerial, Duct, Telecom, Network |
|---|---|
| Fiber | G652D, G657A1, G657A2 |
| Fiber Count | 8-144 Fibers |
| Strength Member | Stainless Steel Tube, Stranded Steel Wire, Aluminum Clad Steel Wire, Aluminum Alloy Wire |
| Central Strength Member | FRP |
| Fiber Count | 12-72 Fibers |
|---|---|
| Fiber | G652D, G657A1, G657A2 |
| Cable Diameter | 9-18.2mm |
| Bending Radius | 25 Times Cable Diameter |
| Application | Telecommunication, Aerial, Telecom, Network |
| Application | Telecommunication, Aerial, Telecom, Network |
|---|---|
| Fiber | G652D, G657A1, G657A2 |
| Fiber Count | 24 Fibers |
| Cable Diameter | 9-18.2mm |
| Bending Radius | 25 Times Cable Diameter |
| Single Armour Material | Corrugated Aluminium Tape |
|---|---|
| Brand Name Of Fiber | Corning, Yofc, Draka, Fujikura |
| Loose Tube Material | PBT Or Jelly |
| Outer Sheath Material | PE |
| Outer Sheath Color | Black |
| Brand Name Of Fiber | Corning ,Yofc,Draka, Fujikura...as Requirement |
|---|---|
| Color Of Loose Tube | Blue, Orange, Green, Brown |
| Strength Member | Steel Or FRP |
| Jacket Color | Black, White |
| Installation Style | Indoor & Outdoor Self-Support Drop Cable |
| Aramid Yarn | 16 Standard Yarn |
|---|---|
| Trademark | Dierite |
| Outer Jacket Color | Refer To Chromatogram |
| Fiber Count | 2/4/6/8/12/24/48/96 |
| Armored Material | Aluminum/Steel |
| Application | Telecommunication |
|---|---|
| Type | Singlemode & Multimode |
| Jacket | PVC Outer Sheath |
| Length | Or As Required |
| Operating Temperature | -40 ~ +60 C |